Alkehol - Česká beer-rocková kapela

Biografie

historie1V listopadu roku 1991 se Ota Hereš a Petr “Kuna“ Buneš, kytaristé thrashmetalové skupiny Kryptor domluvili, že si složí pro zábavu pár písní v jiném než thrashovém stylu s texty týkající se hospodské tématiky. Středobodem jejich konzultací o obsahu tvorby se stala pražská restaurace „Na Slamníku“, kde se za asistence kamarádů a spolustolovníků dolaďovala konečná podoba tohoto rodícího se a ještě nepojmenovaného projektu. Jelikož nápadů přibývalo přímo úměrně s počtem vypitých sklenic zlatavého moku, mohlo se 25.1.1992 slavit o to více – bylo dokončeno demo s názvem „Hospodo nalejvej“, které již pod názvem „ALKEHOL“ obsahovalo tyto songy: Intro, Hospodo nalejvej, Tak jaký cavyky, Travičko zelená, Vypít se, Všechno je jinak, Dejvice, Polibte mi, Jako obvykle, Železná Sparta,Vezmem zákon do svejch rukou a Outro. Od té doby se může regulérně datovat vznik kapely Alkehol. Poté bylo toto dílko poskytnuto firmě Monitor, která po jeho poslechnutí okamžitě projevila zájem o jeho vydání. Zájem byl oboustranný, a tak se během jednoho týdne od doručení dema podepsala smlouva o vydání alba. Nahrávání proběhlo v dubnu 1992 ve studiu „Propast“, a kromě songů z již zmiňovaného debutu přibyly ještě písně: Podbabskej stánek, O chlastu a Na Slamníku. Nahrávání se zůčastnil Ota Hereš (kytara, basa, zpěv, sbory), Kuna(kytara, basa, sbory), Filip Robovski (basa, sbory), Lou Fanánek Hagen(zpěv, sbory) a A.K. (automatický bubeník).

 První album vyšlo pod názvem „Alkehol“ 8.června 1992, a brzy se dostalo do první dvacítky nejprodávanějších titulů tehdejší federální TV hitparády. Kvůli množícím se nabídkám ke koncertování si dva zakládající členové přibrali do souboru své kamarády: bubeníka Martina Melmuse(ex-Törr), a na basové struny se adaptoval kytarista Tonda Rauer(tehdy kytara u Brian). V této sestavě již kapela v září 1992 nahrává píseň „Okno mé lásky“ na sampler …dej mi víc Olympic… První koncert se odehrál v této sestavě 30.10. v Duchcově, kde Alkehol předskakoval skupině Kabát. I když se hudební kritici předháněli ve svých jistorie2zdrcujících článcích o tvorbě Alkeholu, plné sály a zájem fanoušků předurčoval další počin skupiny. Tím se stalo vydání druhého alba pod názvem „S úsměvem se pije líp“ (září 1993), které dva měsíce po sobě vyhrává TV hitparádu. I díky tomuto vystupuje Alkehol 25.11.1993 před vyprodanou pražskou Lucernou. 

V období 1992 – 2001 absolvuje stovky samostatných koncertů v Čechách, dvě velké turné na Slovensku a historie3účastní se mnoha festivalů(CZ i SK). U vydavatelství Monitor dále vydává tyto alba: 1994 – Alkeholism, 1995 – Na zdraví, 1996 – Odpočívej v pokoji, 1997 – 100%, 1998 – Alkohol, to je moje milá; 1999 – Metla lidstva, 2001 – Pili jsme a budem(hity, klipy, bonusy 1991 – 2001) a natáčí videoklipy k těmto písním: Podbabskej stánek, Na Slamníku, O chlastu(live), Okno mé lásky, Buráky, Pivo dělá hezká těla, Rock’and’roll, Hlupák váhá, Houbová, Na zdraví, Odpočívej v pokoji, Nonstop a Lejboj.

V roce 2002 mění Alkehol vydavatelství, kterým se stává Sokol’s Power Voice Music a kde v dubnu 2002 vychází „Planeta vopic“(byl natočen videoklip k písni „Piju jako duha“). Zatím poslední album skupině Alkehol vyšlo u téže firmy první říjnový den roku 2003 pod názvem „Už se to smaží a peče“, a k písni „Život je krátkej“ z tohoto alba je již natočen videoklip. Bude následovat „Už se to smaží a peče TOUR 2004“, které vypukne v březnu 2004.

V roce 2005 se v lednu a únoru nacházíme ve studiu Miloše Dodo Doležala Hacienda, kde natáčíme album „Kocovina“, které vychází v dubnu opět u SPV Music. Je natočen videoklip na píseň „Rozlezem se v červy“. Do konce roku odehrajeme spoustu koncertů, kde představujeme songy z nového alba.

Od začátku roku 2006 se pracuje na nových písních a koncertuje po Česku i Slovensku. V září se v Praze ve studiu ČNSO natáčí album „Dvanáctka“, které koncem října vychází u vydavatelství Monitor-Emi. Koncertní křest alba je 1.11. v Praze v klubu Retro.historie4

 


Od roku 2008 měníme management nově se o nás stará agentura Magmakoncert. Na podzim 2008 je na světě album "Johoho" , na píseň "Vožeru se" se natočil videoklip. Jaro 2009 se nacházíme na společném koncertním turné se známou punkovou skupinou ze Slovenska Konflikt. Společně odehrajeme cca dvacet společných koncertů na Slovensku i v Česku. Celé léto i podzim koncertujeme, účastníme se mnoha open air festivalů v ČR i SR.

Rok 2010 startuje společné jarní koncertování se skupinou Doga a pokračuje koncerty po celé bývalé „federaci“. V září v ostravském studiu „C“ začalo natáčení nového alba, které vyšlo v listopadu u Emi-Czech pod názvem „Pojďme se napít“. Hned po Silvestru v roce 2011 se nacházíme v sokolovně v Hrádku u Rokycan, kde natáčíme videoklip na píseň „Zmaštěnej“

Celý rok 2011 je ve znamení koncertování a příprav na naše dvacetileté výročí….

                                                                2012

Výroční turné čítá čtrnáct koncertů a začíná v únoru 2012.
Každé vystoupení odstartovalo promítáním dokumentu z celé éry Alkeholu,
který se průběžně natáčel ze zákulisí koncertů, studií a vůbec celkového dění okolo kapely. Turné vyvrcholilo 4.4.2012 v pražské Akropoli.

 

 

Další koncertování samozřejmě přes léto průběžně pokračuje….

 

13.11.2012 začínáme nahrávat album v pražském studiu Faust, které pod názvem
DO BEZVĚDOMÍ vychází 14. prosince pod hlavičkou Alkehol Records.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Rozumím Více detailů